More Show Results - 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010| 2011 | 2012 | 2013 | 2014| 2015| 2016


2011 SHOW RESULTS

Silverstream win five supreme champion titles. Our best performance is at Canterbury with six age group championships, two reserve age group championships and supreme champion.


CANTERBURY A P SHOW - BREED SECTION

Date: November 10th - 11thJudge: Val Fullerlove (UK)

Championship Results
Name Award
Silverstream Idol Adult Female Champion
Silverstream Icarus Adult Male Champion
Silverstone Ice Master ET Senior Male Champion


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Kingmaker 3rd
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Knockout 4th
JUNIOR MALE WHITE Silverstream Kilbrennan 4th
JUNIOR MALE GREY Silverstream Kalamazoo 1st
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Incandescent 4th
INTERMEDIATE FEMALE FAWN Silverstream Jarrah 1st
INTERMEDIATE FEMALE FAWN Silverstream Janessa 6th
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Joie de Vie 1st
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Jindabyne 4th
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Jonah 3rd
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 2nd
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Jamaris 3rd
ADULT FEMALE WHITE Silverstream Idol 1st
ADULT FEMALE GREY Silverstream Idylle 2nd
ADULT MALE WHITE Silverstream Icarus 1st
SENIOR FEMALE WHITE Silverstream Goddess ET 2nd
SENIOR FEMALE FAWN Silverstream Hersheys 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstone Ice Master ET 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 2nd
SENIOR MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

CANTERBURY A P SHOW - FLEECE SECTION

Date: November 10th - 11thJudge: Val Fullerlove UK

Championship Results
Name Award
Silverstream Icarus Reserve Champion
Silverstream G Force Adult Champion


Divisional Results
Category Name Place
06 TO 12 MONTHS FAWN Silverstream infinity 3rd
12 TO 24 MONTHS WHITE Silverstream Icarus 2nd
12 TO 24 MONTHS WHITE Silverstream Goddess ET 5th
12 TO 24 MONTHS GREY Silverstream Idylle 2nd
24 TO 36 MONTHS WHITE Silverstream G Force 1st
24 TO 36 MONTHS WHITE Silverstream Forerunner 3rd
24 TO 36 MONTHS FAWN Silverstream Hersheys 3rd
36 TO 48 MONTHS WHITE Silverstream Gracelands 3rd
36 TO 48 MONTHS GREY Silverstream Governor Grey 3rd

ELLESMERE A P SHOW

Date: October 15th Judge: Diane Marks

Championship Results
Name Award
Silverstream Icarus Reserve Intermediate Male Champion
Silverstream G Force Senior Male Champion
Silverstream G Force SUPREME CHAMPION


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Jadina 6th
JUNIOR MALE WHITE Silverstream Jabir 2nd
JUNIOR MALE GREY Silverstream Kalamazoo 1st
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Incandescent 1st
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Joie de Vie 1st
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 1st
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Jamaris 2nd
SENIOR MALE WHITE Silverstream G Force 1st

MANAWATU A P SHOW

Date: November 5th-6thJudge: Kate Mander and Julie Mansell

Championship Results
Name Award
Silverstream Knockout Reserve Junior Female Champion
Silverstream Kilbrennan Reserve Junior Male Champion
Silverstream Jamanji Reserve Int. Female Champion
Silverstream Jonah Intermediate Male Champion
Silverstream Infinity Reserve Champion
Silverstream Infinity Fawn Champion
Silverstream Godsend ET Adult Male Champion
Silverstream Godsend ET SUPREME CHAMPION


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Knockout 1st
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Jadina 2nd
JUNIOR MALE WHITE Silverstream Kilbrennan 2nd
JUNIOR MALE WHITE ( 9 to 12 months) Silverstream Jabir 2nd
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Jamanji 2nd
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Jonah 1st
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 1st
ADULT MALE WHITE Silverstream Godsend ET 1st
ADULT MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

NATIONAL ALPACA EXPO - BREED SECTION

Date: OctoberJudge: Lyn Dickson and Peter Kennedy

Championship Results
Name Award
Silverstream Kingmaker Junior Female Champion
Silverstream Kilbrennan Reserve Junior Male Champion
Silverstream Goddess Reserve Senior Female Champion
Silverstream Godsend ET Senior Male Champion


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE 16 in class Silverstream Kingmaker 1st
JUNIOR FEMALE WHITE 16 in class Silverstream Knockout 3rd
JUNIOR MALE WHITE 17 in class Silverstream Kilbrennan 1st
JUNIOR MALE WHITE 17 in class Silverstream Kubla Khan 4th
JUNIOR MALE GREY Silverstream Kalamazoo 1st
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Jamanji 2nd
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 2nd
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 1st
SENIOR FEMALE WHITE Silverstream Goddess 2nd
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstream G Force 2nd
SENIOR MALE WHITE Silverstone Ice Master ET 3rd
SENIOR MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

NATIONAL ALPACA EXPO - FLEECE COMPETITION

Date: OctoberJudge: Lyn Dickson and Peter Kennedy

Championship Results
Name Award
Silverstream Idol Reserve Int. Female Champion
Silverstream G Force Reserve Adult Champion
Silverstream Godsend ET Reserve Senior Male Champion
Silverstream Governor Grey Champion Grey Fleece


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR MALE FAWN Silverstream Infinity 3rd
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Idol 2nd
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Goddess ET 3rd
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Idylle 2nd
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 3rd
ADULT FEMALE FAWN Silverstream Hersheys 2nd
ADULT MALE WHITE Silverstream G Force 1st
ADULT MALE WHITE Silverstream Forerunner 2nd
ADULT MALE WHITE Silverstream Godsend ET 3rd
SENIOR FEMALE WHITE Silverstream Gracelands 3rd
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 2nd
SENIOR MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

NZ ROYAL Hamilton - FLEECE SECTION

Date: October 28th-30thJudge: Kylie Martin (Aust) Kevin Burgess (NZ)

Championship Results
Name Award
Silverstream Infinity Junior Champion
Silverstream Idol Intermediate Female Champion
Silverstream G Force Reserve Champion
Silverstream Knockout Reserve Junior Female Champion
Silverstream Jonah Intermediate Male Champion
Silverstone Ice Master ET Senior Male Champion
Silverstream Godsend ET Reserve Senior Male Champion


Divisional Results
Category Name Place
06 TO 12 MONTHS MALE FAWN Silverstream infinity 1st
12 TO 24 MONTHS FEMALE WHITE Silverstream Idol 1st
12 TO 24 MONTHS FEMALE WHITE Silverstream Goddess ET 2nd
12 TO 24 MONTHS FEMALE GREY Silverstream Idylle 2nd
12 TO 24 MONTHS MALE WHITE Silverstream Icarus 1st
24 TO 48 MONTHS FEMALE WHITE Silverstream Gracelands 5th
24 TO 48 MONTHS FEMALE FAWN Silverstream Hersheys 2nd
24 TO 48 MONTHS MALE WHITE Silverstream G Force 2nd
24 TO 48 MONTHS MALE WHITE Silverstream Godsend ET 4th
24 TO 48 MONTHS MALE WHITE Silverstream Forerunner 5th
24 TO 48 MONTHS MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Knockout 1st
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Jadina 3rd
JUNIOR MALE WHITE (6 to 9 months) Silverstream Kilbrennan 2nd
JUNIOR MALE WHITE (9 to 12 months) Silverstream Jabir 2nd
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Jamanji 2nd
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Jonah 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstone Ice Master ET 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 2nd
MATURE MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

RANGIORA A&P SHOW

Date: October 22nd Judge: Diane Marks and Kate Mander

Championship Results
Name Award
Silverstream Kingmaker Junior Female Champion
Silverstream Jarrah Intermediate Female Champion
Silverstream Joie de Vie Grey Female Champion
Silverstream Icarus Reserve Int. Male Champion
Silverstream Gracelands Senior Female Champion
Silverstream G Force Senior Male Champion


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE 1st Silverstream Kingmaker 6th Silverstream Jadina
JUNIOR MALE WHITE 3rd Silverstream Kubla Khan 5th Silverstream Jabir
INTERMEDIATE FEMALE WHITE 1st Silverstream Incandescent
INTERMEDIATE FEMALE FAWN 1st Silverstream Jarrah
INTERMEDIATE FEMALE GREY 1st Silverstream Joie de Vie
INTERMEDIATE MALE WHITE 1st Silverstream Icarus
INTERMEDIATE MALE FAWN 2nd Silverstream Jamaris
SENIOR FEMALE CHAMPION 1st Silverstream Gracelands
SENIOR MALE WHITE 1st Silverstream G Force

WAIMATE A P SHOW

Date: November 19thJudge: Kevin Burgess

Championship Results
Name Award
Silverstream Knockout Junior Champion
Silverstream Kilbrennan Reserve Junior Champion
Silverstream Godsend ET Senior Champion


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Knockout 1st
JUNIOR FEMALE WHITE Silverstream Kingmaker 2nd
JUNIOR MALE WHITE Silverstream Kilbrennan 1st
INTERMEDIATE FEMALE WHITE Silverstream Incandescent 1st
INTERMEDIATE FEMALE FAWN Silverstream Jarrah 1st
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Jonah 1st
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 2nd
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 1st

SOUTH ISLAND COLOURBRATION

Date: September 10thJudge: Steve Ridout - Australia

Championship Results
Name Award
Silverstream Jarrah Fawn Female Champion
Silverstream Infinity Reserve Fawn Male Champion
Silverstream Governor Grey Grey Male Champion
Silverstream Governor Grey SUPREME CHAMPION GREY


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR FEMALE WHITE (20 in class) Silverstream Jasita 4th
JUNIOR MALE WHITE (17 in class) Silverstream Jabir 3rd
JUNIOR MALE GREY Silverstream Kalamazoo 1st
INTERMEDIATE FEMALE FAWN Silverstream Jarrah 1st
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Jindabyne 1st
INTERMEDIATE FEMALE GREY Silverstream Joie de Vie 2nd
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 4th
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 2nd
INTERMEDIATE MALE FAWN Silversttream Jamaris 3rd
ADULT FEMALE FAWN Silverstream Hersheys 1st
ADULT FEMALE GREY Silverstream Idylle 1st
SENIOR FEMALE WHITE Silverstream Gracelands 1st
SENIOR MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

AUCKLAND A P SHOW

Date: April 21st-23rdJudge: Bill Robbins (Aust.)

Championship Results
Name Award
Silverstream Jamaris Reserve Junior Male Champion
Silverstream Infinity Fawn Champion
Silverstream Infinity Intermediate Male Champion
Silverstream Godsend ET Senior Male Champion


Divisional Results
Category Name Place
JUNIOR MALE MID/DARK FAWN Silverstream Jamaris 1st
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 1st
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Jonah 2nd
INTERMEDIATE MALE FAWN Silverstream Infinity 1st
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 1st
MATURE MALE WHITE Silverstream Evaki 2nd
MATURE MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

OXFORD A P SHOW

Date: April 2ndJudge: Diane Marks

Championship Results
Name Award
Silverstream Godsend ET Senior Champion Male
Silverstream Godsend ET SUPREME CHAMPION HUACAYA


Divisional Results
Category Name Place
INTERMEDIATE MALE WHITE Silverstream Icarus 3rd
SENIOR MALE WHITE Silverstream Godsend ET 1st
SENIOR MALE GREY Silverstream Governor Grey 1st

Contact Us

Our Address

Silverstream Alpaca Stud Farm
68 Moodys Road
RD 2
Kaiapoi 7692
North Canterbury
New Zealand
0064 3 327 3020

info@alpaca-stud.co.nz